ESKİŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

Eskişehir , üniversite şehri olduğundan genç nüfusu bol , cıvıl cıvıl bir şehir . Türkiye’de gezip görülmesi gereken en renkli illerimizden biri . Rengarenk Odunpazarı sokaklarında kendinizi kaybedip , bir güzel yorulduktan sonra Şelale Park’ta şehrin manzarasına karşı dinlenirken yorgunluğunuzu atabilirsiniz .

Her yanı heyecan dolu gençlerin bulunduğu Porsuk Çayı etrafında yürüyüş yaparken , gençlik yıllarınıza dönebilirsiniz . Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’nda kendizi tıpkı bir masalın içindeymiş gibi hissedebilirsiniz . Ve daha neler neler , hepsi sizi Eskişehir’de bekliyor .

Eskişehir’de sırasıyla gezilecek yerler :

  • Porsuk Çayı ve Adalar
  • Odunpazarı
  • Şelale Park
  • Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

PORSUK ÇAYI VE ADALAR

Porsuk Çayı Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu . 448 m uzunlukta olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçiyor . Eskişehir’e vardığınızda yolun yorgunluğunu Porsuk Çayı etrafında bulunan kafelerde atabilirsiniz . Porsuk etrafında birbirinden renkli , bir çok kafe var . Bu kafelerde güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz . Kahvaltıdan sonra Porsuk etrafında yürüyüş yapıp , fotoğraflar çekilebilirsiniz . Porsuk Çayı üzerinde bulunan rengarenk köprülerde çekileceğiniz fotoğraflarla Eskişehir gezinizden çok güzel anılarla döneceğinizden emin olabilirsiniz .

Bu güzel anılara bir de Porsuk Çayı ve Adalar bölgesinde yapılan tekne turlarını katabilirsiniz . Yaz ve bahar  aylarında gün içerisinde bu bölgede gondol ve tekne turları yapılıyor . Gondol turları kısa süreli turlar olarak düzenleniyor . Tekne turları ise hem gezi , hem de ulaşım için yapılıyor .

Gondol ve Tekne Turlarının Ücretleri :

Gezi amaçlı tular :

Turlar 4 kişilik yapılmakta ve ücreti 30 TL .

Gondol turları Köprübaşı’nda Eski Tepebaşı Belediyesi binasının yanında yapılıyor .

Şehir içi tekne turları ise 15 dk’lık ring turlar olarak yapılıyor ve kişi başı ücreti 5 TL .

Ulaşım amaçlı turlar :

Köprübaşı – Kentpark arası tekne turları hafta içi saat 10.00-18.00 arasında ve haftasonu ise 10.00-19.00 arasında yapılıyor . 6 yaş ve üzeri kişi başı ücreti 10 TL . Bu ücretler tek yön için geçerlidir .

Eskişehir’e gitmeyi planlıyorsanız eğer , Eskişehir’de yapılacaklar listenize gondol ve tekne turlarını mutlaka eklemelisiniz .

Porsuk Çayı’na nasıl gidilir ?

Eskişehir’e kendi aracınızla gelmediyseniz ulaşımda tramvayı tercih etmenizi tavsiye ederim . Gitmek istediğiniz her yere hızlıca ve rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz . Porsuk Çayı’na gitmek için İsmet İnönü ve Çarşı tramvay duraklarını kullanabilirsiniz . 

ODUNPAZARI

 Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini taşıyan Odunpazarı , kentin güneyindeki tepelerde kurulmuş . Cumbalı ve rengarenk evleri , kıvrımlı yolları , çıkmaz sokakları ile semt Eskişehir’in tarihi dokusunu günümüze kadar taşımış .  Odunpazarı sokaklarında gezinirken , kendinizi tarihin içinde buluyorsunuz . Odunpazarı bölgesi cıvıl cıvıl . Renkli sokakları gezmeyi seviyorsanız , Odunpazarı’nı çok seveceksiniz .

Odunpazarı semtinde tarihi evler dışında Kurşunlu Camii ve Külliyesini , Sıcak Cam Üfleme Atölyesini , Cam Sanatları Merkezini ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni de gezebilirsiniz .

Kurşunlu Külliyesi

Kurşunlu Külliyesi , 16. yüzyılda Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılmış . Külliye ; cami , şadırvan , zaviye , talimhane , harem, imaret , Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaraydan oluşuyor . Kurşunlu Camii adını , kubbesinin kurşunla kaplı olmasından almış . [1]

Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi de külliye içerisinde bulunuyor . Atölye ziyarete açık , eğer camın nasıl şekil bulduğunu merak edenlerdenseniz içeri girip cam ustalarını cama şekil verirken izleyebilirsiniz . Harika bir ortam sizi bekliyor olacak . Sıcak cam atölyesi hafta içi ve hafta sonu 10:30 ile 16:00 arasında ziyarete açık . Odunpazarı’na gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri .

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussuad Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan müze Odunpazarı semtinde bulunuyor . İçerisinde tarihi , yerli ve yabancı ünlü kişiler olmak üzere 160 adet balmumu heykeli bulunuyor . Balmumu heykellerine ilgi duyuyorsanız Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz .

Müze pazartesi günleri ziyarete kapalı . Hafta içi ve hafta sonu saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyarete açık .

Giriş ücretleri : Tam 12 TL , indirimli 6 TL

Odunpazarı’na nasıl gidilir ?

Porsuk Çayı ile Odunpazarı bölgesi birbirine oldukça yakın . Yaklaşık 10-15 dakika yürüyerek Odunpazarı bölgesine ulaşabilirsiniz . Yürümek istemezseniz de Adalar bölgesinde bulunan Tramvay hatlarına binerek 3,4 durak sonrasında Odunpazarı’na gidebilirsiniz .

ŞELALE PARK

Odunpazarı bölgesini gezdikten sonra sıradaki rotanız Şelale Park olmalı . Yalnız Şelale Park’a gitmeniz için Odunpazarı’ndan yokuş yukarı yürümeniz gerekiyor . Yürüyüşten önce Odunpazarı’nda biraz dinlenmenizi tavsiye ederim .

Şelale Park’a çıkarken sizi Odunpazarı bölgesinin eski köy evleri bekliyor . Odunpazarı tarihi evleri kadar süslü püslü olmasa da bu evlerin arasında yürümek de insana keyif ve huzur veriyor . Betonlaşmış şehir havasından kurtulup bir anda kendinizi köy hayatının içinde buluyorsunuz . Yolda karşınıza çeşmeden su alan köy halkı çıkabiliyor . Sokaklarda oynayan çocuklarla karşılaşıyorsunuz . Tıpkı eski zamanlardaki gibi … Kısacık Şelale Park yolunda geçmişe gidip geliyorsunuz .

Şelale Park’a çıktığınızda karşınıza bir yel değirmeni ve yapay bir şelale çıkıyor . Şelale Park da ismini bu yapay şelaleden alıyor . İsterseniz yel değirmeni etrafında oturabilir , isterseniz de şelalenin önündeki kafede oturup Eskişehir manzarasını seyredebilirsiniz . Eskişehir’i bir de tepeden göreyim derseniz , Şelale Park’a gitmenizi tavsiye ederim . Kalabalıktan size de sıra gelirse manzaraya karşı fotoğraf çekilebilirsiniz . Eskişehir’i tepeden fotoğraflayabilirsiniz . Fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi seviyorsanız değirmen önünde de güzel pozlar yakalayabilirsiniz .

 

SAZOVA BİLİM SANAT VE KÜLTÜR PARKI

Yaklaşık 400 bin metrekarelik bir alandan oluşan park ,  Eskişehir’in en büyük parkı olma özelliğini taşıyor . Park alanı içinde çeşitli su sporları da yapılabilen büyük bir gölet, restoranlar, 1200 kişilik açık hava konser alanı, amfi tiyatro, bire bir ölçülerde müze gemi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları, çocukların su ile ilgili çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri oyun alanı, engelli çocuklar için oyun alanı, yanı başında Türkiye’nin en büyük uzay evinin de yer aldığı Bilim Deney Merkezi, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Masal Dünyası, 2010 Türkiye’de Japon yılı etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye’nin Japonya Büyükelçiliği iş birliğiyle yapılan Japon Bahçesi bulunuyor .  

Büyükşehir Belediyesi Bilim Sanat ve Kültür Parkı içinde ayrıca büyük bir Sualtı dünyası ve hayvanat bahçesi de bulunuyor . [2]

Masal Şatosu

Gençlerin ve en çok da çocukların ilgisini çeken masal şatosunun içinde bir çok çizgi film kahramanı sergileniyor . Pinokyo , Kül kedisi , Rapunzel bunlardan bir kaçı .Mimari yapısıyla Galata kulesi’nden izler taşıyan Masal Şatosu 8 kule ve 18 kulecikten oluşmaktadır .  Çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri .

Şatonun içinde gezinirken çocukluğunuza dönüyorsunuz . Bir taraftan Rapunzel saçlarını uzatmış sizi selamlarken , diğer taraftan Pinokyo uzun burnuyla merhaba diyor size . Eskişehir’de gezerken en çok keyif alacağınız yerlerden birisi kesinlikle Masal Şatosu .

Bir şatonun içinde bulunmak bile insana çok enteresan hissettiriyor . Eğer çocuklu bir aileyseniz mutlaka Masal Şatosu’nu ziyaret etmelisiniz .

Sazova parkına giriş ücretsiz ama içerisinde bulunan müzeler ücretli .

Masal Şatosu pazartesi günleri ziyarete kapalı . Diğer günler ziyaret saatleri : 10.00-17.00 arası .

Giriş ücreti  : Tam bilet : 5TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 2 TL

Korsan Gemisi

Korsan Gemisi Masal Şatosunun önünde bulunuyor . İhtişamıyla ziyaretçilerini büyülüyor . Çocuklar tarafından büyük ilgi gören korsan gemisi de ziyarete açık .

Ziyaret saatleri : 09:30-21.30 arası

Giriş ücreti : Tam bilet : 1 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 0.50 kuruş .

Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası

58 bin metrekarelik alanda kurulan hayvanat bahçesinde 120’den fazla hayvan bulunuyor . Eti Sualtı dünyası da hayvanat bahçesinin içerisinde yer alıyor . Sualtı dünyasının içinde 123 türden 2150 adet balık bulunuyor .

Ziyaret Saatleri : 10.00-18.00 arası

Giriş ücreti : Tam bilet :10 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 5 TL .

Eti sualtı dünyası hayvanat bahçesinin içinde bulunduğu için tek bilet ile ikisini de gezebilirsiniz .

Sabancı Uzay Evi

Bilime , uzaya ilgi duyan herkesin görmesi gereken yerlerden biri olan Sabancı Uzay Evi Sabancı Vakfı’nın desteği ile kurulmuş . Salonun yaklaşık kapasitesi 100 kişilik . İçerisinde galaksi , uzay , gezegenlerle ilgili sunumlar yapılıyor . Farklı yerleri gezmeyi seviyorsanız Sabancı Uzay Evi’ni ziyaret etmelisiniz .

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan Uzay Evi , diğer günler 11:00-15:00 saatleri arasında ziyarete açık .

Giriş ücreti : Tam bilet :10 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 5 TL .

Bilim Deney Merkezi

Bilim Deney Merkezi bilime sevdalı genç , çocuk herkesin ilgisini çekiyor . Bu merkezin kuruluş amacı çocukları bilimle buluşturabilmek . Çocuklar bilim merkezinde gerçek ortamda bilimsel çalışmalar yapabiliyor . Bilim merkezinde yetişkinler içinde tur programları düzenleniyor . Bilime ilgi duyuyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz .

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan bilim merkezi , diğer günler 13:00-15:00 ve 16:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık .

Giriş ücreti : Tam bilet : 7 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 3 TL .

Sazova Parkı’nda Tren Turu

Sazova parkı geniş bir alana sahip olduğu için park içerisinde tren ile geziler yapılıyor . Sazova Parkı’nın giriş bölümünden trene binerek 15 dakika içersinde Sazova Parkı’ndaki her yeri görebilirsiniz .

Sazova Parkı’na ulaşım oldukça kolay . Odunpazarı evlerinin durağından 11 ve 17 numaralı otobüs hatları ya da Eskişehir Atatürk Stadyumu’nun arkasından kalkan 16 ve 38 numaralı minibüs hatları ile Sazova Parkı’na gidebilirsiniz .

Adres : Bilim Kültür ve Sanat Parkı Ulusal Egemenlik Bulvarı No: 209 ESKİŞEHİR

Eskişehir’de nerede kalınır ?

Eskişehir’de anlattığım bölgeleri bir gün içinde gezebilirsiniz . Eğer vaktiniz kısıtlıysa , sabah erkenden Eskişehir’e gidip , akşama kadar gezinizi tamamlayabilirsiniz . Vaktiniz bolsa , Odunpazarı bölgesinde , tarihi evlerin içinde bulunan butik otellerde kalmanızı tavsiye ederim .

Bunlardan bir kaçı :

Arasta Konak Butik Otel

Adres: Orta Mahallesi, Paşaoğlu Sk. No:8, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 244 07 07

Abacı Konak Otel

Adres: Şarkiye Mahallesi, Arpacılar Türmen Hoca Sk. No:29, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 333 03 33

Arslanlı Konak Otel

Adres: Paşa Mahallesi, Kemal Zeytinoğlu Cd. No:35, 26100 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 222 01 66

Eskişehir rengarenk , capcanlı bir şehir . Gezmeyi seviyorsanız , tarihi yerleri keşfetmek istiyorsanız kesinlikle Eskişehir’e yolunuz düşmeli . Cıvıl cıvıl renkleriyle Odunpazarı’nı gezmeli , eğlenceli dünyasının içinde Sazova’da kendinizi kaybetmelisiniz . Eğer bol vaktiniz varsa özellikle Sazova Parkı’na bir gün ayırmanızı tavsiye ederim . Ben Eskişehir’i çok sevdim , umarım siz de Eskişehir’de vakit geçirmekten keyif alırsınız .

Kaynaklar :

Eskişehir Valiliği (2014). Eskişehir Rehberi (5.Baskı) [1]

http://www.eskisehirkulturturizm.gov.tr/TR-157965/bilim-sanat-ve-kultur-parki.html [2]