Bursada gezilecek yerler,

TARİHİ CUMALIKIZIK KÖYÜ

Ocak 06, 2018 Zehra Çelik Baltacı 26Yorum


Mutlu haftasonları :)
Bursa'nın şirin kasabalarını gezmeye devam edelim mi ? Edelimmmm dediğinizi duyar gibiyim :) O zaman bugünkü gezi yazımız Cumalıkızık üzerine :)

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180’i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa’yı, 1331 yılında İznik’i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. 

Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır. Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

Cumalıkızıkta neler yapabilirsiniz ?
Aslında Cumalıkızık baştan aşağı eski ve tarihi evler ile süslü bir köy . Köy evlerini gezmekten başka yapabileceğiniz pek bir şey yok :) Cumalıkızık sokaklarında gezip , fotoğraf çekip ya da çekilip daha sonra da köye özgü mekanlarda yemek yiyebilirsiniz .
Ben evleri o kadar çok sevdim , beğendim ki eşim ve arkadaşlarımız yemeğe gittiğinde ben sokak sokak dolanıp evleri fotoğramakla meşgul oldum :) Ve sizlerle o kareleri paylaşmak istiyorum :)

Köy Evleri


Cumalıkızık evleri genelde üç katlıdır; birbirine akraba olan ailelerin birlikte, tam bir işbirliği ve uyum içinde yaşamlarını sürdürdüğü bilinmektedir .


Evler yapılırken aile mahremiyetine son derece özen gösterilmiştir. Evlerin dış kısımlarında zemin ve birinci katlar ile avlular, sokak döşemesine uygun moloz taş ve ahşap hatıllı duvarlarla örülmüştür. Üst kat ahşap taşıyıcı hımış dolgu, üstü alaturka kiremitli kırma çatılıdır. Sokaktan ev içinin görülmesi mümkün değildir. Pencereler üst katlarda kafesli veya cumbalıdır.


Cumalıkızık evlerinde genelde iki türlü plan uygulanmıştır. Bunlardan birincisi etrafı moloz taşlarla yüksek şekilde örülmüş bir duvarla çevrili dış avludur. Buradan eve giriş kapısına ve hayat kısmına geçilir. Evin girişi, böylece sokakla doğrudan ilişkili değildir .


İkinci tip evlerde ise dış avlu yoktur. Sokaktan kapı yardımı ile doğrudan hayat kısmına girilir. Dış kapı üzerinde dikey konulan ağaç hatıllarla ızgaralanmış, camsız bir aydınlatma ve havalandırma boşluğu yer alır. Hayat bölümünden iç avluya, ahıra, depolara ve merdivenlere geçilir. Evlerin ana giriş kapıları çift kanatlıdır. Kapıların çift kanatlı yapılışı elde edilen ürünün ve tarım araçlarının kolaylıkla içeriye taşınmasını sağlamaya yöneliktir.


Gerek dış avludan ve gerekse doğrudan sokaktan girilen hayat kısmı, üst katı taşıyan sağlam ahşap direklerle çevirilidir . Zemini yassı ve geniş taşlarla döşelidir . Hayat bölümü Cumalıkızık evlerinde en çok kullanılan mekandır. Elde edilen ürünler burada geçici olarak depolanır, ayrılır, bakımı yapılır. Kestaneler dikenli kılıflarından burada ayıklanır. Düğün dernekler burada yapılır. Kış aylarında ısıtmayı sağlayacak malzeme de burada kendisine ayrılan bölümde usta ellerce düzenli şekilde istiflenir. Hayat bölümünün yüksekliği fazla ise bir asma kat yapılarak, burada uzun süre korunacak malzeme depolanır.


Hayattan geçilen iç avludaki fırınlarda ekmekler, börekler ve çörekler pişirilir. Şaraphane denilen ahşap teknelerde üzümler sıkılır, kazanlarda pekmezler kaynatılır. Çamaşırlar burada yıkanır ve kurutulur. Küçük baş hayvanların kümesi buradadır. Birçok işlerin yapıldığı zemin kısmında, depolar, mutfak, tuvalet, ahır, kümes, ocak ve fırın yer alır.  Kat yüksekliği az olan birinci kat, kışlık bölümdür. Burada yatak odaları, oturma odaları, banyo ve ocak yer alır. Evlerin ısınması ocaklarla sağlanmıştır. Bu ocakların son derece güzel işlenmiş olanları vardır.


İkinci kat yazlık kısımdır. Burada da değişik tip sofalara sıralanmış odalar, eyvan, seki ve sedirler yer alır. Üst katta sokağa uzanan en özenli yer baş odadır. Bu odalar ile hayat arasında eyvanlar yer alır. Birinci ve ikinci katlardan hayata doğru yapılan çıkmaların üzerine oturtulan köşk odalar ayrı özellik taşır. Ev döşemeleri kirişler ve bunların üzerine çakılmış kaplama tahtaları ile sağlanmıştır.


Çatının üzeri alaturka kiremitlerle kaplıdır. Çatılar genellikle dört meyilli, bazen iki meyillidir. Saçaklar oldukça dışa çıkıktır.


Cumalıkızık evlerinde kullanılan yapı malzemesi başta moloz taş olmak üzere, ağaç ve kerpiçtir. Duvarlarda bağdadi arasında kerpiç ve çamur sıva görülür. 


Evler sarı, beyaz, mor ve mavi renklerle badana edilmiştir. Genellikle ahşap bölümler boyasız bırakılmıştır.


Cumalıkızık evleri gerçekten de çok güzel değil mi ... Her bir ayrıntı muhteşem düşünülmüş . Bu evlerden birinde yaşamak isterdim :)


 Kınalıkar Evi

Kınalı Kar dizisini çoğunuz izlemişsinizdir . İzlemeseniz de biliyorsunuzdur :) Heh o Kınalıkar dizisi Cumalıkızık'ta çekilmiş . Bu ev de dizi de kullanılmış :)Köy gerçekten çok güzel . Ama aşırı kalabalık . Çok ilgi çekiyor . Gidin gezin istiyorum . Ben de çok isteyerek gittim ama ciddi derecede kalabalık . Ve evlerin önleri hep fotoğraftaki gibi hediyelik eşyalar ile doldurulmuş . Köyün bütün doğasını , güzelliğini öldürmüşler . Her sokakta satıcılar var . İyi tamam turistik yer , güzel yer , gezilesi yer de gezilecek alanların bu şekilde kullanılmasını ben pek sevemedim .


Fotoğraf çekerken kendime model bulduğumda çok seviniyorum :) Bu güzel bayanı bu güzel sokakta selfie yaparken buldum :) Sizinle mekanı çekebilir miyim dedim sağolsun kırmadı beni . Bana model oldu .

Çiçekli Pencereler

Çiçekli pencerelere karşı zaafım var :) Pencere önünde çiçek görünce çok mutlu oluyorum :) Benim de balkonum çiçek bahçesinden farksız . :) Sizler de pencere önlerinizi böyle süsleyin olur mu :)


Cumalıkızıktan paylaşacaklarım bu kadar .Yazıma bu güzel kare ile son vermek istiyorum.

Not : Fotoğraflarda efekt kullandım . Mavinin bi tık daha açık tonunu çok sevdiğimden mavi evlerin renkleriyle birazcık oynamış olabilirim :)

Cumalıkızık'a nasıl gidilir ?

Özel aracınızla gidecekseniz , Ankara karayolunun 10. kilometresinden güneye , Uludağ yamaçlarına doğru giderseniz 3 km sonra ,  Cumalıkızık'a varabilirsiniz .

Özel aracınız yoksa , Cumalıkızık’a, Bursa Santral garajdan minibüs ve belediye otobüsleri aracılığıyla yaklaşık yarım saatte gidebilirsiniz . Cumalıkzık metro durağı köyün 3 km altında Ankara asfaltı üzerinde bulunuyor .

Not : Yazımda bulunan bütün bilgiler http://cumalikizikkoyu.com/ sayfasından alıntıdır .
Daha detaylı bir inceleme için cumalıkızık köyü sayfasını ziyaret edebilirsiniz .

Bir dahaki yazımda görüşmek dileğiyle ...
Sevgiyle kalın ...
Benzer Paylaşımlar

26 yorum:

 1. Adını çok duyduğum, arkadaşlarımın fotoğraflarından sürekli gördüğüm yer :) En çok gitmek istediğim. Üniversite okuduğum şehre çok yakın olmasına rağmen bir türlü gidemedim. Şimdi burda da görünce nasıl gitmek istedim bilemezsiniz. Umarım mezun olmadan gidebilirim :) Elinize sağlık yazıda, fotoğraflarda bir harika olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de gitmeyi çok istemiştim . Bursa’ya eşimin arkadaşlarına kalmaya gittik onları gezilecek yerlerin listesini yaptım ille de beni götürün dedim . 😂😂 Sağolsunlar götürdüler , bana da gezmek görmek nasip oldu . 😊 Çoook teşekkür ederim . 😊🌸💕

   Sil
 2. Hem senin hem de gün geçtikçe dolu dolu olan bloğunun yolu açık olsun Zehra:)) Fotoğraflarına bayılıyorum:) Ellerine sağlık...Sevgiler gönderiyorum canım sana ve ülkemin güzel batısına...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim çok çok sağol amin inşallah . 😇 Ben de senin o güzel yazılarını çok beğeniyorum . Çok teşekkür ederim , kocaman sevgiler . 😊💕🌸

   Sil
 3. Zehraaa yazilarin ruhumu oksuyorrr💙Resimlerin guzelligi tartismaya bile kapali zaten.He bide seni inanilmaz kiskaniyorum.Ne gezdin ya hu!😁Emegine,cabana saglik canim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim ne güzel bir yorum ☺️☺️ Ay kıskanma . 😂😂 Valla ben de nasıl oldu bilmiyorum ama bol gezili bir yıl yaşadım . 😂 Darısı başına inşallah . Çok teşekkür ederim canısı . Kocaman sevgiler . 😊♥️♥️♥️

   Sil
 4. .
  çok severim, özellkikle çok güzel gözleme yapıyorlar, düğün fotoğraf çekimimin bir kısmı orada yapılmıştı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok sevdim ama kalabalığını sevmedim . ☺️ Fotoğraf çekme hevesim yüzünden gözlememi soğuttum ve tadını alamadım . 😂😂 Fotoğraf çekimi için şahane bir yer , ne güzel olmuştur fotoğraflarınız . ☺️🌸 Sevgiler 💕

   Sil
  2. pazarları çok kalabalık evet, bursada nereye gdersen git öyle, çok kalabalık bir şehir

   Sil
  3. Evet , Trilye de öyleydi . 😊 Bursa seviliyor . 😊🌸

   Sil
 5. Çok güzelmiş köy evleri.Gezilmeye değer gözüküyor.Siz de çok güzel fotoğraflar çekmiştiniz.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bi kereliğine de olsa görülmeli . ☺️ Çok teşekkür ederim. 😊 Sevgiler . 💕

   Sil
 6. Hello dear, your blog is very nice and I signed up. ( #99) Do you want to return the gfc subscription? The gfc bar on my blog is on the right scrolling the Blog page thanks a lot! http://casaninnamamma.blogspot.it

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi thanks a lot . I followed you . Have a nice day . 🙋🏼

   Sil
 7. Tebrikler Zehra Hanım gerçekten keyifli bir şekilde okudum. Benim de blog sayfamı inceleyip yorumlamanız beni çok mutlu eder. Teşekkürler. https://gizemlifisilti.blogspot.com.tr/2018/01/gizemli-fslt.html
  İçimdeki fısıltıyı paylaşıp görüşlerinizi belirtir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim . 😊 Tabi neden olmasın . 😊

   Sil
 8. Benim de aklıma hemen Kınalı Kar geldi 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim hiç aklımda yoktu , orda evlerin üzerinde görünce öğrendim ben de . :)

   Sil
 9. Ya bende diyorum bu evlerin rengi sanki bu kadar da canlı degildiii :) ama olsun cok cok sirin gözüküyor baktiriyor kendine canm benm 😁 akıl işi bunlar 😘😘 bu arada bu ne zayiflik ayol gezmekten mi oldu :) ahh ahh gencligim aklima geldi. 1.70 boy 54 kiloydum 25 yasindayken. Simdi 64 oldum 😂 ama orantiki aldim diye seviniyorum. Hala sisko degilim 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahh . 😂😂 Ay o kız ben değilim biliyorsun di mi . 🙄🙄 Ama zayıflık güzeldir . 😂 Ben severim . Evet çok almamışsın . 😂 Yorum için teşekkür ediyorum canım . Sevgiler . 😊💕🌸

   Sil
  2. Püü rezalete bak atın beni çöpe geri dönüsüme bile sokmayin 😂 bende diyorum resimde kapalı ama önceki resmi falan mi acaba? Haha cok detayli düsnmemek gerekiyormus 😂 ben tesekkr ederim samimi yorumun icin asil canm😘

   Sil
  3. Hahahah. 😂😂😂 Hiiç önemli değil canım benim . 😊 Olur bazen böyle . 😂😂 Sevgiler . 😊💕💕

   Sil
 10. Renklere bayıldım iyiki oynamışssın :)

  YanıtlaSil
 11. Fotoğraflarda evler çok güzel duruyor. İnsan fotoğraflara bakıp burada yaşamak ister. Mavi rengi bir tık açmışsınız ve fotoğraflar daha güzel olmuş gibi. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu evlerde yaşamak isterdim . Güzel yorumunuz için çok çok teşekkür ederim , mutlu günler diliyorum .

   Sil