Gezi rehberi,

SİVAS'DA GEZİLECEK YERLER

Aralık 23, 2017 Zehra Çelik Baltacı 8Yorum

Merhabalar , yeni bir gezi yazısı ile karşınızdayım . Rize gezimiz peşinde bir kaç geziyi de beraberinde getirmişti . Rize'den Ankara'ya dönerken iki yoldan gidebiliyorsunuz . Ya Sivas üzerinden gideceksiniz , ya da Amasya . Amasya'nın o şirin evlerini de çok merak ediyordum ama eşim seçimini Sivas'tan yana yapınca ben de senin dediğin olsun deyiverdim :) Pişman mıyım , hayır . Sivas tarih dolu bir kent . Tarihi dokusu çok güzel . Yol üzeri olduğundan ancak bir kaç saatimizi ayırabildik ama çok güzel yerler gördüm ve sizin için fotoğrafladım . Sırasıyla gezilecek yerler  :

1-Buruciye  Medresesi


Selçuklular zamanının ileri gelenlerinden Muzaffer Burucerdi tarafından 1271 yılında yaptırılmıştır. Dört eyvanlı, avlulu kesme taştan yapılmış olup revaklı avlunun bitiminde medrese hücreleri yer alır. Medrese hücreleri beşik tonozla örtülüdür. Giriş eyvanının solundaki hücre türbe şekline getirilmiş olup burada medreseyi yaptıran Muzaffer Burucerdi’nin mezarı yer almaktadır. Ana giriş batı yönde olup, cephe geometrik motiflerle bezelidir. Sağlam kalmış taç kapısıyla Anadolu’daki Selçuklu medreselerinin önemli örneklerinden biridir.

Konumu : Sivas Merkez Eskikale Mahallesi 

Detaylı bilgi için :
http://www.sivaskulturenvanteri.com/buruciye-medresesi/

2- Çifte Minareli Medrese


Selçuklu döneminin en anıtsal yapılarından biri olan Çifte Minareli Medrese aynı zamanda en çok tahribata ve yıkıma uğramış yapılardan biridir de. Günümüze yalnızca doğu cephesi, yani ön yüzü gelebilmiştir. 1960’lı yıllarda yapılan araştırma kazısı sonucuna göre medrese, açık avlulu, dört eyvanlı, iki katlı anıtsal bir yapıdır. Köşe kulelerinden sonra medreseye bitişik güney yönünde daha önceki dönemlere ait bir imaret veya zaviye olduğu, kuzey yönünde ise medrese bünyesi içinde bir hamamın olabileceğinin izleri ortaya çıkarılmıştır.Taç kapısı üzerinde yer alan kitabesine göre 1271 yılında Vezir Sahip Şemseddin Muhammed Cüveyni tarafından yaptırılmıştır .

Konumu : Sivas Merkez Eskikale Mahallesi

Detaylı bilgi için :
http://www.sivaskulturenvanteri.com/cifte-minareli-medrese/

Medrese içinde şahane hediyelik eşyalar bulunuyor . Sivas'a yolunuz düşer de buraları gezme fırsatınız olursa sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz .3-Şifaiye Medresesi Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykâvus tarafından 1217 yılında şifahâne olarak yaptırılmıştır. Dört eyvanlı olan medresenin bir eyvanı türbe haline getirilmiştir. Darüşşifa 48 x68 mebadında dikdörtgen planlı, tek katlı kesme taştan yapılmıştır. Orta avlulu ve revaklı olan medrese, portal ve arka duvarlar boyunca uzanmaktadır. Ana eyvanın yanında iki büyük salon bulunur. Medrese hücreleri beşik tonozla örtülü ve pencerelidir. Portaldeki arslan ve boğa kabartması, ana eyvan köşelerindeki madalyonlarda bulunan kadın ve erkek başı rölyefleri bu medresenin belirgin özelliğini oluşturur.  Taş ve çini işçiliği ise ayrı bir önem arz etmektedir.

Konumu : Sivas Merkez Eskikale Mahallesi 

Detaylı bilgi için :  
http://www.sivaskulturenvanteri.com/sifaiye-medresesi/

4-Gök Medrese


Açık avlulu, iki katlı, dört eyvanlı plan şeması gösteren bir medresedir. Giriş eyvanının sağındaki mescidin ve iki yan eyvanın firuze renkli çinileri bu medreseye Gök Medrese adını verdirecek kadar etkili olmuştur. Selçuklu sanatının en seçkin en abidevi anıtlarından biri olan Gök Medrese, süsleme sanatı ile mimarinin birbiriyle bütünleştiği nadide eserlerimizdendir.

Konumu : Sivs Merkez Gökmedrese Mahallesi

Detaylı bilgi için : 
http://www.sivaskulturenvanteri.com/gok-medrese/

Not : Gök Medrese tadilatta olduğundan içerisini gezemedik .

5- Sivas Ulu Cami


Anadolu'nun en eski camilerinden biri olup Danışmendliler dönemi eserlerindendir .  
1196-1197'de II. Kılıçarslan'ın oğlu Kutbettin Melik Şah'ın saltanatı döneminde Kul Ahi'ye yaptırılmıştır .
1212 yılında I. İzzettin Keykavus döneminde onarılmıştır .

Detaylı bilgi için :
http://www.sivaskulturenvanteri.com/ulu-camii/

6-Tarihi Subaşı Han


Sivas merkezinde Mahkeme Çarşısı adı ile bilinen cadde üzerindedir. 1525 yılında vefat eden Sivas valisi Sinan Paşa vakfı tarafından yaptırılmıştır . 

Konumu : Sivas Merkes Mahkeme Çarşısı

 Detaylı bilgi için : 
http://www.sivaskulturenvanteri.com/subasi-hani/

7-Taş Han 
İki katlı, tamamen kesme taştan inşa edilmiş, ortası açık avlulu, dikdörtgen planlı, üç girişi bulunan bir handır.

Konumu : Sivas Merkez Mahkeme Çarşısı , Dörtyol

Detaylı bilgi için : 
http://www.sivaskulturenvanteri.com/tashan/
8-Sivas Kongre Merkezi 


Sivas Valisi Mehmet Memduh Bey tarafından 1892 yılında Sivas İdadisi olarak yaptırılan bina Osmanlı Döneminde önce idadi sonra da uzun yıllar sultani olarak hizmet vermiştir.
Milli Mücadele Döneminde 4 Eylül Sivas Kongresi bu binada toplanmış, Cumhuriyetimizin temelleri burada atılmış, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları 2 Eylül–18 Aralık 1919 tarihleri arasında tam 108 gün burada konuk olmuşlar ve bina milletimizin en zor günlerinde “Milli Mücadele Karargâhı” olarak hizmet vermiştir.

Konumu : Sivas Merkez İsmet Paşa Bulvarı

Detaylı bilgi için :
http://www.sivaskulturenvanteri.com/kongre-binasi/

Kongre içerisinden bir kaç görüntü 


                                        
9- Sivas Eğri Köprü


Sivas’ın güneydoğusunda, eski Malatya yolu üzerinde ve şehir merkezine 3 kmuzaklıkta Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir. Yazılı kaynaklarda Selçuklu dönemine ait olduğu belirtilmiştir. On sekiz gözlü olup gözleri teşkil eden kemerler sivridir. Uzunluğu 179.60 m, eni 4.55 m’ olan köprü halen araç trafiğine kapalı, yaya trafiğine açık ve sağlam durumdadır.

Konumu : Sivas Merkez Kardeşler Mahallesi Eğri Köprü Mevkii

 Detaylı bilgi için : 
http://www.sivaskulturenvanteri.com/egri-kopru/
Sivas'ta bir kaç saatte ancak bu kadar yer gezebildik . Zaten çoğu tarihi yapı şehir merkezinde yer alıyor . Gezielecek tabiki başka yerler de var . Biz genel olarak tarihi yerlerini gezdik ve yolumuza devam ettik . Eğer Sivas'a yolunuz düşerse gidebileceğiniz bir kaç yerden daha bahsetmek istiyorum . 
1-Zara Tödürge Gölü
2-Hafik Gölü
3-Gemerek Sızır Şelalesi
4-Gürün Şuğul Vadisi
5-Gürün Gökpınar Gölü
6-Kangal Balıklı Kaplıca
7-Paşabahçe Mesire Alanı

Biz gidemedik , umarım siz gidersiniz . Fotoğrafları ve detaylı anlatımları internette mevcut . Beğendiğiniz , sevdiğiniz yerlere gidebilirsiniz :)

Sivas'tan yazacaklarım bu kadar .
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle , 
Sevgiyle ...

Hoşçakalın . :)Benzer Paylaşımlar

8 yorum:

 1. Sivası ne güzel anlatmışsınız öyle. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Sivas'ı hiç görmedim ama tarihi bir kent olduğunu duymuştum, sizin resimlerinizle de bunu daha iyi anladım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de ilk gidişimdi bu kadar tarihi yapıyı bir arada görmek çok hoş . 😊

   Sil
 3. Sivas Kangal doğumluyum ama ben 6 aylıkken göç ettiğimiz ve bağımız olmadığı için hiç bilmiyorum Sivas'ı.Siz,bunları yazınca uygun bir zamanda gitmem şart gibi düşünmeye başladım.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de daha önceden gitmemiştim ancak tarihi yapısını çok sevdim . 😊 Bence de gitmelisiniz , kocaman sevgiler . 😊

   Sil
 4. Çok güzel fotoğraflamışsınız. Bir Sivas turu yapmış olduk 😀

  YanıtlaSil