DÜNYANIN MERKEZİ SİVRİHİSAR

by - Eylül 19, 2017Merhabalar :)

Bugün sizlere şirin mi şirin bir ilçe olan Sivrihisar'ı tanıtacağım . Sivrihisar'ı eşimle birlikte yol üzeri ziyaret ettik ve çok sevdik . Sizlerin de seveceğinizi umarak , Sivrihisar hakkında öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum . :)

Sivrihisar Eskişehir'in en büyük ilçesi ve Ankara'ya 140 km uzaklıkta .
Sivrihisarlı'lardan öğrendik ki Nasrettin Hoca ve Yunus Emre Sivrihisar'da doğmuş . 
Hatta Sivrihisar'ın bir köyünde Nasrettin Hoca'nın evi bulunuyor . Gittik , gördük . Sizler için fotoğrafladık :) Sivrihisar'da 122 tane köy varmış . Sokaklarda dolanırken , bir abi dedi ki Ballıhisar ve Zeyköy'ümüz de çok güzeldir . Gidip olaraları da gezin . Sivrihisar'ın halkı çok içten . Yaşadıkları ilçeyi ziyaret etmemiz onları çok mutlu etti . Hepsinin şikayeti aynı . Sivrihisar'ı kimse tanımıyor diyorlar . Ben tanıtacağım dedim :)

Madde madde gidip , görülecek yerler :

1-Ulu Cami 


Ulu Cami Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşmış Anadolu'daki en büyük ahşap direkli camilerden biri . İlçe merkezinde bulunan Ulu Cami'yi mutlaka ziyaret edin . 

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-ulucami.html

2- Ermeni Kilisesi

Ermeni Kilisesi 1650 yılında inşa edilmiş .  1876'da çıkan yangında zarar görmüş ve 1881 yılında yeniden inşa edilmiş . Günümüzde artık kilise olarak kullanılmıyor müze haline getirilmiş . Pazar günü olduğu için biz gezemedik . Hafta içi ziyarete açık . 

Detaylı bilgi için : 
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-ermeni-kilisesi.html

3 - Sivrihisar Açık Hava Müzesi

Sivrihisar Açık Hava Müzesi çalışmaları Metin Yurdanur tarafından tarafından 5 sene önce başlatılmış . Müzede Yaşar Kemal , Mustafa Kemal Atatürk , Kazım Karabekir gibi değerli şahsiyetlere ait heykeller bulunuyor . Dağlık bir arana yapılmış olması , harika bir görüntü ortaya çıkarmış . Akşamları da ayrı bir güzel . Heykellerde ışıklandırma bulunuyor ve alan heykeller ile ışıklandırılıyor . 

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/turkiyenin-ilk-heykel-muzesi.html

4- Saat Kulesi


Saat Kulesi 1899 yılında dönemin kaymakamı Mahmut Bey ve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet tarafından yaptırılmış .  Her saat başı saat çalıyor . Kuleye çıkarsanız eğer , ilçeye tepeden bakabilirsiniz . Aman altı üstü bir kule demeyin , manzarası görülmeye değer . 

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-saat-kulesi.html

5- Zaimağa Konağı


Zaimağa konağı Kuvayi Milliye'nin kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ve Bakanlar Kurulunun Kurtuluş Savaşı sırasında ve en kritik bir dönemde Ankara dışında ilk kez toplandığı , önemli kararlar aldığı bir konaktır . 

Konak biz gittiğimizde bakıma alınmıştı . Ziyarete kapalıydı bu yüzden içerisini göremedik  . Umarım size gidip , görmek nasip olur .  

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-zaimaga-konagi.html

6-Sivrihisar Sokakları

Beni benden alan kısma geldik . Şimdiye kadar bahsettiğim ve daha bahsedeceğim yerler elbette harika yerlerdi . Ama o sokaklar , o rengarenk evler ... Anlatılmaz , yaşanır . Gidin , o sokaklarda yürüyün , o güzel insanlarla sohbet edin ...

7-Nasreddin Hoca'nın Köyü

Nasreddin Hoca'nın köyünün adı Hortu imiş ama bugünkü adı tabiki de Nasreddin Hoca Köyü . Çok şirin , rengarenk bir köy . Köyde her yere Nasreddin Hoca'nın ismini vermişler . Nasreddin Hoca Terzi , Nasreddin Hoca İlköğretim Okulu , Nasreddin Hoca Sağlık Merkezi ... İlk köye girdiğimizde eşime aaa bak terzinin adını Nasreddin Hoca koymuşlar dedim . Sonra biz köyde ilerledikçe benim aaa'larım da artmaya başladı . Köylü Hoca'ya büyük kıymet veriyor . 

Nasreddin Hoca'nın Evi

Köyde Nasreddin Hoca'nın evini ziyaret ettik . Kocaman bir evi var . Kapısının önüne de heykelini koymuşlar . Eşim diyor ki ' Bak gördün mü , Nasreddin Hoca kapıdan evine kim gelmiş , gitmiş seyrediyor . ' Gerçekten sanki sizi izliyormuş gibi ...  


 

Köyde köşe başlarında teyzelere rastlayabilirsiniz . Teyzeler işi biliyor . ' Gel kızım , bi eksiğin var mı al bişeyler . ' deyip yakalıyor hemen insanı . Gittiğinizde kalplerini kırmayın , mutlaka ürünlerinden bir şeyler alın . Biz domateslere bayıldık . Yok böyle bir lezzet ... 
O zaman biraz da Nasreddin Hoca köyü'nün fotoğraflarına göz atalım ...

Nasreddin Hoca ve köyü hakkında detaylı bilgi için : 
http://sivrihisar.web.tr/nasreddin-hoca.html


Buraya kadar anlattığım her yeri gittim gördüm . Bir de Sivrihisar'ın Akbaş Çoban Köpeği meşhurmuş . Biz sıcaktan kavrulduk , köpekcikleri de görmeyelim dedik . İlginiz varsa ziyaret edilecekler listenize ekleyebilirsiniz .

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/akbas-coban-kopegi.html

Sivrihisar hakkında anlatacaklarım bu kadar . Umarım Sivrihisar'ı en az benim kadar sevmişsinizdir . Ve inşallah bir gün Sivrihisar'a yolunuz düşer ...

Sevgiyle kalın ...You May Also Like

12 yorum

 1. Yıllarca Ankara Eskişehir arası yolculuk yaptık ama nedense Sivrihisar'a hiç ugramadik.tekrar gittiğimizde gezip dolaşırız herhalde bu anlatımdan ve fotoğraflardan sonra... emeğine sağlık, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de aslında Sivrihisar havacılık gösterilerin katılmak için Sivrihisar’a gittik . Etkinliğe katıldık , gelmişken Sivrihisar’ı da gezelim dedik . Bu kadar mı şirin olur bir yer . Ben bayıldım . Rengarenk evler . Her evi fotoğraflıyorum . 😂 Eşim artık yeter Zehra hepsini çekmek zorunda değilsin deyince tamam dedim durdum . Böyle şirin bir yerin bilinmiyor olması beni çok şaşırttı ve kesinlikle paylaşmalıyım dedim . Renkleri seviyorsanız mutlaka gidin . Gözünüz , gönlünüz açılsın . 😊 Mutlu geceler . Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sevgiler . 😊

   Sil
 2. Bende bilmiyordum öğrenmiş oldum sayenizde 😊 birgün yolum düşerse mutlaka gezmek görmek isterim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yeni bir yer öğrenmenize vesile olmuşum :) Sevgiler :)

   Sil
 3. Hemen geldim bile hayirli olsun blogun

  YanıtlaSil
 4. Üniversiteyi Eskişehir'de okumama rağmen gezmedim bu ilçesini.Ne çok şey kaybetmişim yaaaa.Neyse ki güzel fotoğraflar ve yazınızla giderdim biraz o eksikliği :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de tesadüfi keşfettik . Gezdik , gördük , fotoğrafladık 😂 Ne mutlu bana sizlere sunabildim . 😊 Ben teşekkür ederim , sevgiler . 😊💕

   Sil
 5. Çok güzel notlar elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Ne kadar güzel bir yermiş ya, gezip görmek lazım :) Bu arada takipteyim, bana da beklerim. sevgiler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, inşallah size de gitmek nasip olur .😊🌸 Hoşgeldiniz bloğuma .🌸🌸

   Sil