Gezi rehberi,

DÜNYANIN MERKEZİ SİVRİHİSAR

Eylül 19, 2017 Zehra Çelik Baltacı 12YorumMerhabalar :)

Bugün sizlere şirin mi şirin bir ilçe olan Sivrihisar'ı tanıtacağım . Sivrihisar'ı eşimle birlikte yol üzeri ziyaret ettik ve çok sevdik . Sizlerin de seveceğinizi umarak , Sivrihisar hakkında öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum . :)

Sivrihisar Eskişehir'in en büyük ilçesi ve Ankara'ya 140 km uzaklıkta .
Sivrihisarlı'lardan öğrendik ki Nasrettin Hoca ve Yunus Emre Sivrihisar'da doğmuş . 
Hatta Sivrihisar'ın bir köyünde Nasrettin Hoca'nın evi bulunuyor . Gittik , gördük . Sizler için fotoğrafladık :) Sivrihisar'da 122 tane köy varmış . Sokaklarda dolanırken , bir abi dedi ki Ballıhisar ve Zeyköy'ümüz de çok güzeldir . Gidip olaraları da gezin . Sivrihisar'ın halkı çok içten . Yaşadıkları ilçeyi ziyaret etmemiz onları çok mutlu etti . Hepsinin şikayeti aynı . Sivrihisar'ı kimse tanımıyor diyorlar . Ben tanıtacağım dedim :)

Madde madde gidip , görülecek yerler :

1-Ulu Cami 


Ulu Cami Selçuklu döneminden günümüze kadar ulaşmış Anadolu'daki en büyük ahşap direkli camilerden biri . İlçe merkezinde bulunan Ulu Cami'yi mutlaka ziyaret edin . 

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-ulucami.html

2- Ermeni Kilisesi

Ermeni Kilisesi 1650 yılında inşa edilmiş .  1876'da çıkan yangında zarar görmüş ve 1881 yılında yeniden inşa edilmiş . Günümüzde artık kilise olarak kullanılmıyor müze haline getirilmiş . Pazar günü olduğu için biz gezemedik . Hafta içi ziyarete açık . 

Detaylı bilgi için : 
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-ermeni-kilisesi.html

3 - Sivrihisar Açık Hava Müzesi

Sivrihisar Açık Hava Müzesi çalışmaları Metin Yurdanur tarafından tarafından 5 sene önce başlatılmış . Müzede Yaşar Kemal , Mustafa Kemal Atatürk , Kazım Karabekir gibi değerli şahsiyetlere ait heykeller bulunuyor . Dağlık bir arana yapılmış olması , harika bir görüntü ortaya çıkarmış . Akşamları da ayrı bir güzel . Heykellerde ışıklandırma bulunuyor ve alan heykeller ile ışıklandırılıyor . 

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/turkiyenin-ilk-heykel-muzesi.html

4- Saat Kulesi


Saat Kulesi 1899 yılında dönemin kaymakamı Mahmut Bey ve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet tarafından yaptırılmış .  Her saat başı saat çalıyor . Kuleye çıkarsanız eğer , ilçeye tepeden bakabilirsiniz . Aman altı üstü bir kule demeyin , manzarası görülmeye değer . 

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-saat-kulesi.html

5- Zaimağa Konağı


Zaimağa konağı Kuvayi Milliye'nin kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ve Bakanlar Kurulunun Kurtuluş Savaşı sırasında ve en kritik bir dönemde Ankara dışında ilk kez toplandığı , önemli kararlar aldığı bir konaktır . 

Konak biz gittiğimizde bakıma alınmıştı . Ziyarete kapalıydı bu yüzden içerisini göremedik  . Umarım size gidip , görmek nasip olur .  

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/sivrihisar-zaimaga-konagi.html

6-Sivrihisar Sokakları

Beni benden alan kısma geldik . Şimdiye kadar bahsettiğim ve daha bahsedeceğim yerler elbette harika yerlerdi . Ama o sokaklar , o rengarenk evler ... Anlatılmaz , yaşanır . Gidin , o sokaklarda yürüyün , o güzel insanlarla sohbet edin ...

7-Nasreddin Hoca'nın Köyü

Nasreddin Hoca'nın köyünün adı Hortu imiş ama bugünkü adı tabiki de Nasreddin Hoca Köyü . Çok şirin , rengarenk bir köy . Köyde her yere Nasreddin Hoca'nın ismini vermişler . Nasreddin Hoca Terzi , Nasreddin Hoca İlköğretim Okulu , Nasreddin Hoca Sağlık Merkezi ... İlk köye girdiğimizde eşime aaa bak terzinin adını Nasreddin Hoca koymuşlar dedim . Sonra biz köyde ilerledikçe benim aaa'larım da artmaya başladı . Köylü Hoca'ya büyük kıymet veriyor . 

Nasreddin Hoca'nın Evi

Köyde Nasreddin Hoca'nın evini ziyaret ettik . Kocaman bir evi var . Kapısının önüne de heykelini koymuşlar . Eşim diyor ki ' Bak gördün mü , Nasreddin Hoca kapıdan evine kim gelmiş , gitmiş seyrediyor . ' Gerçekten sanki sizi izliyormuş gibi ...  


 

Köyde köşe başlarında teyzelere rastlayabilirsiniz . Teyzeler işi biliyor . ' Gel kızım , bi eksiğin var mı al bişeyler . ' deyip yakalıyor hemen insanı . Gittiğinizde kalplerini kırmayın , mutlaka ürünlerinden bir şeyler alın . Biz domateslere bayıldık . Yok böyle bir lezzet ... 
O zaman biraz da Nasreddin Hoca köyü'nün fotoğraflarına göz atalım ...

Nasreddin Hoca ve köyü hakkında detaylı bilgi için : 
http://sivrihisar.web.tr/nasreddin-hoca.html


Buraya kadar anlattığım her yeri gittim gördüm . Bir de Sivrihisar'ın Akbaş Çoban Köpeği meşhurmuş . Biz sıcaktan kavrulduk , köpekcikleri de görmeyelim dedik . İlginiz varsa ziyaret edilecekler listenize ekleyebilirsiniz .

Detaylı bilgi için :
http://sivrihisar.web.tr/akbas-coban-kopegi.html

Sivrihisar hakkında anlatacaklarım bu kadar . Umarım Sivrihisar'ı en az benim kadar sevmişsinizdir . Ve inşallah bir gün Sivrihisar'a yolunuz düşer ...

Sevgiyle kalın ...Benzer Paylaşımlar

12 yorum:

 1. Yıllarca Ankara Eskişehir arası yolculuk yaptık ama nedense Sivrihisar'a hiç ugramadik.tekrar gittiğimizde gezip dolaşırız herhalde bu anlatımdan ve fotoğraflardan sonra... emeğine sağlık, teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de aslında Sivrihisar havacılık gösterilerin katılmak için Sivrihisar’a gittik . Etkinliğe katıldık , gelmişken Sivrihisar’ı da gezelim dedik . Bu kadar mı şirin olur bir yer . Ben bayıldım . Rengarenk evler . Her evi fotoğraflıyorum . 😂 Eşim artık yeter Zehra hepsini çekmek zorunda değilsin deyince tamam dedim durdum . Böyle şirin bir yerin bilinmiyor olması beni çok şaşırttı ve kesinlikle paylaşmalıyım dedim . Renkleri seviyorsanız mutlaka gidin . Gözünüz , gönlünüz açılsın . 😊 Mutlu geceler . Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sevgiler . 😊

   Sil
 2. Bende bilmiyordum öğrenmiş oldum sayenizde 😊 birgün yolum düşerse mutlaka gezmek görmek isterim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yeni bir yer öğrenmenize vesile olmuşum :) Sevgiler :)

   Sil
 3. Hemen geldim bile hayirli olsun blogun

  YanıtlaSil
 4. Üniversiteyi Eskişehir'de okumama rağmen gezmedim bu ilçesini.Ne çok şey kaybetmişim yaaaa.Neyse ki güzel fotoğraflar ve yazınızla giderdim biraz o eksikliği :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de tesadüfi keşfettik . Gezdik , gördük , fotoğrafladık 😂 Ne mutlu bana sizlere sunabildim . 😊 Ben teşekkür ederim , sevgiler . 😊💕

   Sil
 5. Çok güzel notlar elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. Çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Ne kadar güzel bir yermiş ya, gezip görmek lazım :) Bu arada takipteyim, bana da beklerim. sevgiler ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, inşallah size de gitmek nasip olur .😊🌸 Hoşgeldiniz bloğuma .🌸🌸

   Sil