Adalar,

3 GÜNDE İSTANBUL

Eylül 29, 2017 Zehra Çelik Baltacı 21Yorum

Merhabalar :) Geçen hafta İstanbul'daydım . Kış gelmeden bir İstanbul gezisi yapayım dedim . Gitmek istediğim bir kaç yer vardı . Özellikle Atatürk Arboretum . Uzun süredir gitmeyi hayal ediyordum ve evet sonunda gittim . Bir de Adalar'a gitmeyi çok istiyordum . Hazır sonbahar bizi kucaklamışken , bol sarı yapraklı fotoğraflar çekmesem olmazdı . Bir günümü de çok sevdiğim bir dostuma ayırdım . Mim Kahve'yi bilmeyen yok artık , Üsküdar'a da yeni bir şube açmışlar . Eee Zehra durur mu durmaz , dostla muhabbetin dibine Mim Kahve'de vuralım dedik :) Konuştuk da konuştuk , biraz da yürüyüş yapalım dedik Fethi Paşa Korusu'nu gezdik . 
Bol fotoğraflı bir İstanbul turu yaptım diyebilirim . Altı üstü 3 tane semt gezmişsin ne turu be Zehra demeyin . Resmen İstanbul turu yaptım çünkü hep yanlış arabalara bindim . Üç semt gezeyim derken İstanbul'da gitmediğim yer kalmadı . :) Şimdi size Atatürk Arboretum'dan başlayarak İstanbul maceralarımı anlatmak istiyorum . 

Not : Bu aslında bir tanıtım yazısıdır ama içersinde aşırı maceralar bulunmaktadır . :)

Atatürk ArboretumYaklaşık bir senedir fotoğrafçılıkla ilgileniyorum . Gittiğim gezdiğim yerleri çekip instagramda paylaşıyorum . Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum . 7 bin civarı bi takipçi kitlem var ve ben de benim gibi fotoğraf çeken kişileri takip ediyorum . Eee her takip ettiğim kişiden de yeni yerler öğreniyorum . Sürekli Atatürk Arboretum'dan paylaşılan fotoğrafları görüyorum . Görmekle kalmıyorum ben de gidip arboretumu fotoğraflamak istiyorum . Kış da geliyor , bu sefer İstanbul'a gitmişken Arboretum'a gitmem lazım dedim ve İstanbul'a gider gitmez ilk gezi günümde Arboretum'a gittim . :) Harika bir yer :)


Doğayı ve yürüyüşü seviyorsanız ağaçların kapattığı yürüyüş yollarına bayılacaksınız . Sonbahar mevsiminde olmanın da avantajı ile ben harika fotoğraflar çektim . Bazı yollar sarı sarı yapraklarla örtülüydü . Bazı ağaçlar yapraklarını dökmüş , ağaç diplerini sarı yapraklar süslemişti .


Arboretumda üç tane göl var . Bir tanesi baya büyük ve içinde kuğular yüzüyor . Göl kenarına yaklaştığınızda bir çok kaplumbağanın size doğru geldiğini göreceksiniz . Sanırım gelen ziyaretçiler onlara yemek vermiş . Göle yaklaşınca onlar da size yaklaşıyor . :) Ve tabii göllerin vazgeçilmezi ördekler . Hep beraber suda yüzmeleri yok mu ben bayılıyorum . :)

Bu yazımda çok fazla fotoğraf paylaşmayacağım . Merak eden arkadaşlarımı instagram sayfama davet ediyorum . O kadar uğraştık fotoğraf çektik , ee bir göz atın olmaz mı :)

Arboretum'a nasıl gidilir kısmını şöyle anlatacağım . Malum İstanbul büyük şehir . Herkese ayrı yol tarifi vermek zor . Ben anadolu tarafından gittim . Önce denizden karşıya geçtim ve maceram da burada başladı . Mecidiyeköy'den Sarıyer tarafına gitmem gerekiyordu ama ben o kadar heyecanlıydım ki Beşiktaş yönüne binmişim . :) Bu sayede Beşiktaş'ı da görmüş oldum . Özlemişim , özlem giderdim . :) Neyse nasıl mı gideceğiz ? Bize bu konuda google maps yardım edecek . Arboretum Bahçeköy'de bulunuyor . Google maps'e girip konumunuza bulunduğunuz yeri seçip , gideceğiniz yere de Atatürk Arboretum yazdığınızda size nasıl gideceğinizi anlatıyor . Özel aracınızla gidecekseniz , yol haritası çiziyor . Yok iett kullanacağım diyorsanız o zaman da hangi araçlara bineceğinizi söylüyor . Ama benim gibi direk atlamayın . :) Bana google maps dedi ki Mecidiyeköy'den 29D'ye bin . Ben de durakta görür görmez bindim ama yanlış yöne bindiğim için 1 saat fazla yolculuk yaptım . :) Sağlık olsun Beşiktaş'ı görmüş oldum diye de kendimi avuttum . :) İlk olarak Hacıosman'a ordan da 42hm'ye binerek Kemerburgaz yolu durağına kadar gittim . Oradan da Arboretum'a 500 m yürüme yolu var . Ben Anadolu tarafından google maps yardımıyla bu şekilde geldim . :) Sizde google maps'dan yardım alarak arboretuma kolaylıkla gidebilirsiniz .

Arboretuma giriş ücretli . Hafta içi 5TL , hafta sonu 15 TL . Hafta içi öğrenci 2TL , hafta sonu 5 TL . Orman Fakültesi öğrencilerine giriş ücretsiz . Pazartesi günleri arboretum kapalı . Onun dışında diğer günler ziyarete açık .

Arboretumda çeşit çeşit ağaç mevcut . Ağaçların yanlarında bilgileri bulunuyor . Arboretum'da yürürken burnunuza şahane kokular geliyor . Çeşit çeşit ağaçtan çeşit çeşit kokular ... :)

Bu arada bilmeyenler için , arboretum ağaç müzesi demek . Ben de yeni öğrendim :)

Arboretum maceram bu kadar :) Bence kesinlike gitmelisiniz .
Fotoğraflarıma göz atmayı unutmayın . :)

instagram hesabım : www.instagram.com/zehra.clkbltc

Üsküdar gezisi / Mim Kahve & Fethi Paşa Korusu

Mim Kahve


İkinci gün planım arkadaş buluşması yapmaktı . Ankara'da yaşadığım için çoğu arkadaşımla görüşemiyorum . İstanbul'a geldiğimde görüşebildiğim kadar arkadaşımla görüşmeye çalışıyorum . Bu gelişimde Kübra ile buluştuk :) Kübra benim üniversiteden arkadaşım . Zehra diyor " Bugün seninle buluşacağım için spor ayakkabılarımı giyindim . Zehra ile buluşacaksak kesin çok yürürüz dedim . " Gerçekten de çok yürüdük . Önce Üsküdar'da buluşup Mim Kahve'ye gittik . Sahilden biraz içeri girdiğinizde burger ve migrosun olduğu sokağın migros bulunan tarafında biraz yukarda . Şöyle havaya doğru bakarsanız Mim Kahve yazısını görürsünüz . Eee Zehra bu kadar kolay bir yere gelirken başına nasıl bir macera geldi derseniz , Üsküdar'a ailemin evinden iki araba gidiyor . Birisi otobandan , diğeri ise Üsküdar'a gidene kadar bir çok semt geziyor . Ben durakta beklerken otobadan giden araç önümden geçti ve beni almadı . Ben de Kübracığım'ı bekletmek istemediğimden diğer arabaya bineyim dedim . 45 dakikada gideceğim yere yaklaşık 2 saatte gittim :) Otobüs İstanbul turu yaptı resmen :) Görmediğim ilçe kalmadı sanırım :) Neyse dedim İstanbul'u özlemiştim :) Üsküdar'a giderken de böyle bir sıkıntı yaşadım , otobüs o kadar doluydu ki bir ara çok ciddiyim ağlayacaktım . Ama bindik bir kere insek yine aynı tarz bir otobüse bineceğim . Mecbur yola devam ettim :) 


Mim Kahve'den bahsedeceyim biraz da :) Bir mekan bu kadar mı şirin olur . İnstagram kullanıyorsanız eminim bir çok arkadaşınızın burada bir fotoğrafını görmüşsünüzdür . Ben de pek çok fotoğraf çektim :) Gerçekten çok nezih bir ortamı var . Bir katını kütüphane olarak tasarlamışlar . O katta yemek servisi yapılmıyor . Kitabınızı seçip , okumak için harika bir alan oluşturulmuş . :) 


Mim Kahve'de duvarlar özel insanların fotoğrafları ve çeşitli fotoğraflarla süslenmiş .  Teras katta Barış Manço'nun fotoğrafı var . Kalabalık olduğundan onu fotoğraflayamadım . Eğer giderseniz , eminim bu görüntüler hoşunuza gidecek .

Yemekleri nasıl derseniz , Kübracığım'la frambuazlı pastasını denedik . Yediğimi içtiğimi paylaşmayı sevmem ama bir tanıtım yazısı yazıyorum . Öneri vermek amaçlı bahsetmek istedim , pasta gerçekten güzeldi . Ee ortam zaten harika ... Olur da Üsküdar'da bi soluk almak isterseniz , Mim Kahve'ye uğrayın derim ...

Fethi Paşa Korusu


Üsküdar sahilden yaklaşık 1 km yürüyerek Fethi Paşa Korusu'na gidebilirsiniz . Koruda yürüyüş yapmak keyifli ama biraz yorucu . Çünkü yokuş yukarı yürümek zorundasınız :)
Ama manzarası harika :) Biraz doğa yürüyüşü yapıp daha sonra korudaki restorantlarda dinlenebilirsiniz . Biz yürüyüş yaparken etrafta piknik yapan insanlar da vardı . Termosa çayı doldurmuş , gelmişler :) Özenmedik değil :) 


Koruda bir de asma köprü var . Yalnız yürürken baya bi sallanıyor . Asma köprüden , denizi seyredip orada köprü manzaralı fotoğraf çekilebilirsiniz . Aşağıya doğru yürüyüşe devam ederken de bir seyir terası var . Oranın da manzarası harika . Bir güzel fotoğraf da orada çekilmeden olmaz :) 
Koru hakkında söyleyeceklerim bu kadar :) Olur da bir doğa yürüyüşü yapmak isterseniz , keyif alabileceğiniz bir yer . Gidin görün derim ... :)

Adalar / Büyükada


İstanbul'da üçüncü günümü ailemle gezerek değerlendirmek istedim :) Annem ve küçük kız kardeşimle Adalar'a doğru evden çıktık . Adalar'a Kartal'dan gitmek bizim için kolay olacaktı ama annem minübüse binmek istemeyince ee o zaman Kadıköy'den gidelim dedik . Kadıköy'e gittik . Gitmez olaydık :) Meğer Kadıköy'den adalara seferler seyrekmiş . Kadıköy'e vardığımızda saat 15 idi ve adalar vapuru saat 16:50 de kalkacaktı . Bunu öğrendiğimde artık delirmek üzereydim :) Üçüncü günümde de yine yanlış yerdeydim ve gitmek istediğim yere geç gitmek zorunda kalacaktım . Vazgeçtim mi hayır :) Kadıköy'den metro ile Kartal köprüsüne , oradan Kartal'a ve oradan da 16:30 gemisi ile adalara geçtik . Ee Kadıköy'ü bekleseydin ya Zehra diyebilirsiniz ama oradan adalara geçmek 1 saat sürüyormuş . Bunu da internetten öğrendim . Kartal'dan 25 dakika olunca , Kartal'a gitmek zorunda kaldık :) Neyse dedim Kadıköy'ü de görmüş oldun Zehra . Sağlık olsun :) 

Saat 17:00 gibi adalardaydık :) karnımız acıkmış , yorgunuz ama ben gezmek , etrafı fotoğraflamak için sabırsızlanıyorum . Hangi adaya mı gittik , Büyükada :) Önce yemeğimizi yedik . Daha sonra da yürüyüşe başladık . Nereye baksam fuşya çiçekli ağaçlar ve şahane evleri görüyorum :) Onu çek , bunu çek derken akşam oldu . 


Adayı çok sevdim ama faytonları gördükçe içim burkuldu . O zavallı atların koşturmaktan artık hali kalmamıştı . O kadar güzeller ki ama ben onlara kıyamıyorum . Bence faytonları adadan kaldırmaları gerekiyor . Bisiklete binsinler :) Atların canını alana kadar , onları koşturmasınlar ... 

 Adada güzel fotoğraflar çektim :) Keyifli bir ada gezisini tamamladıktan sonra evimize döndük . 

İstanbul'da üç günde ne kadar yer gördüm ben bile bilmiyorum :) Ama yorucu ve  güzel bir İstanbul gezisi yapmış oldum :) Gezilerimden paylaştığım kareleri umarım beğenirsiniz .

Sevgiler ... :)


Benzer Paylaşımlar

21 yorum:

 1. Canimmm görsellerin gercekten harika. Profesyonel izlenimi verior süper 😍 ada yı bende merak ediyorum ama gidemedim bi türlü. Oyy o poncik ördeklere bayiliorm yaaa bidik bidik gidiyolar 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim . 😊 Fotoğraf çekmeyi ve paylaşmayı çok seviyorum . Umarım en kısa zamanda Ada’ya gidebilirsiniz 😇 Ada’da gezmek gerçekten keyifli ve ördekler süperler . 😊😊 Sevgiler . 😊

   Sil
 2. Okurken her anını yaşadım resmen gezinin :) Bence en güzel gezi kaybolarak yapılandır, şöyle tam anlamıyla hissedeceksin. Görmediğin ve aklında olmayan çoğu şeyi keşfedeceksin ki bir anlamı olsun değil mi ama :))
  Adalar benim de hayallerimi süslüyor.. Çok keyifli bir yazıydı ve tabi fotoğraflar da bir o kadar muazzam. Teşekkürlerr ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben baya bi kayboldum baya bi gezdim yani :) Çok çok teşekkür ederim . Umarım en kısa zamanda Adalar’a gidebilirsiniz . 😇 Sevgiler , iyi geceler . 😊

   Sil
 3. Gerek yazı ile gerek görsellerle oldukça başarılı buldum yazınızı tebrik ederim keyifle okudum

  YanıtlaSil
 4. İnan hemen kalkıp tek tek gidesim geldi çok başarılıı 😇

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım en yakın zamanda hepsine gidebilirsiniz . 😇 Çok teşekkürler. 😊 Sevgiler . 😊

   Sil
 5. Ne güzel yerler :) eğlencesi sana kalmış okuyup keyiflenmesi bize :) teşekkürler 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederim . 😊 Sevgiler . 😊💕

   Sil
 6. Gerçekten yazınızı çok beğendim,görsellerde harika elinize sağlık.😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. 😊 Sevgiler . 😊

   Sil
 7. 3 gün için çok güzel ve dolu bir program yapmışsınız, trafik yoğun başınıza gelenler normal bir daha ki sefer daha dakik bir program olur. Bu mevsimde tam gidilecek yerler.. Blogunuzda görselleri daha büyük koyma şansınız varsa fotoğraf çekmeyi seven biri olarak hem siz hem okuyanlar için keyfi artar. Kaleminize, kadrajınıza sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim . Tavsiyelerinize dikkat edeceğim . Sevgiler ...

   Sil
 8. Keşke bende bir gün istanbul gezmeye gitsem tek değil ruh ikizimi bulunca bende birgün gideceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah en kısa zamanda ruh ikizinizle birlikte bir İstanbul turu yaparsınız :)

   Sil
 9. Yazı ve resimler çok güzel bir birliktelik oluşturmuş, elinize ve emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Mücahit Bey . 🙋🏼

   Sil
 10. Ne güzel günler geçirmişsiniz ahh bende gideceğim İstanbul'a da nasip ne zaman bilemiyorum.Ama sizin gibi harika fotolar çekemem sanırım :) Çok güzel yerler gördüm sayende ,emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. 😊😊 Çekersiniz siz de güzel kareler , İstanbul’un kendi güzel zaten .☺️☺️ En kısa zamanda gitmeniz dileğiyle , kocaman sevgiler . 😊

   Sil